Přírodní čistírny v Německu

V loňském roce jsme měli možnost navštívit přírodní čistírny odpadních vod v sousedním Německu. Konkrétně šlo o tři obecní čistírny a jednu čistírnu o ozdravného centra v Sasku, nedaleko českých hranic.
Francouzská čistírna v Německu
Po čistírnách nás prováděl jejich projektant v doprovodu s pracovníky, kteří se starají o obsluhu čistírny. Díky tomu jsme měli možnost slyšet doslova z první ruky podrobný popis jednotlivých částí přírodní čistírny, včetně všech technických detailů. Obsluha se také ochotně podělila o zkušenosti, které má s jednotlivými prvky čistírny  od roku 2015.

Odborná stáž na čistírně v Německu

Tři z navštívených přírodních čistíren byly navrženy jako přírodní čistírny Francouzského typu, tedy s vertikálně protékanými filtrybez mechanického předčištění.. Absence septiku není v České republice běžnou záležitostí, prosazování tohoto typu čistíren v ČR je ještě nejspíše běh na dlouhou trať.
Tomuto typu přírodní čistírny bez předřazené usazovací nádrže se říká Francouzský systém (French system), protože byl vyvinut právě ve Francii. Podle informací profesora Jense Nowaka z berlínské projekční kanceláře AKUT Partner dochází v současnosti v Německu k navrhování především tohoto typu přírodních čistíren. Jejich nespornou výhodou, při porovnání s běžnými vertikálními filtry s mechanickým předčištěním pomocí septiku, je jejich menší náročnost na plochu pozemku a výrazně nižší investiční náročnost, tedy i lepší konkurenceschopnost.

Čistírna odpadních vod - French system

S kolegy z Německa stále zůstáváme v kontaktu a těšíme se na další zajímavé projekty a řešení, se kterými příjdou.
Moc rádi budeme pokračovat s osvětou v rámci přírodních čistíren odpadních vod v České republice a rádi pomůžeme každému, kdo projeví zájem o šetrné čištění odpadních vod.